Jakimi zasadami kierować się przy projektowaniu kuchni?

Jakimi zasadami powinniśmy się sugerować, żeby mieć wygodną kuchnię?

Aneks kuchenny czy tradycja?

Jeśli lubimy gotować na co dzień dobrze jest mieć użyteczną przestrzeń w kuchni. Czy tego typu przestrzeń powinna być mała czy lepiej duża? Może inne elementy określają jej użyteczność, która wpływa na komfort w czasie przyrządzania potraw? Z całą pewnością powstały żelazne zasady, których trzeba się trzymać, gdy planujemy urządzanie kuchni. Od czego zacząć? Po pierwsze powinno się przemyśleć, czy wygodniejszą opcją będzie aneks kuchenny, czy raczej kuchnia tradycyjna.

Każda z opcji, ma swoje minusy i plusy. To, jaką kuchnię wybierzemy uzależnione jest od naszych potrzeb. Współcześnie coraz rzadziej decydujemy się na kuchnię w osobnym pomieszczeniu. Aczkolwiek, na rynku wtórnym to właśnie z takim układem mamy do czynienia. Kuchnia zamknięta koniecznie powinna być przestrzenna, bo w przeciwnym razie będzie klaustrofobiczna. Niestety nie zawsze mamy wpływ na metraż. W takim wypadku dobrą opcją będzie open space. Taki pomysł daje nam sposobność bycia razem w czasie gotowania posiłków. Urządzanie kuchni tradycyjnej okazuje się lepsze dla gospodyń, które interesują się gotowaniem, bo lubią się w ten sposób zrelaksować.

Jakie są najbardziej istotne plusy aneksu kuchennego?

Przede wszystkim optycznie powiększa przestrzeń oraz charakteryzuje ją większa funkcjonalność. Do minusów należy rozprzestrzenianie się nieprzyjemnych zapachów. Kuchnia zamknięta z kolei wyróżnia się większą swobodą aranżacyjną pozostałych pokoi, a także zabezpiecza przed zapachami. Do wad zaliczamy warunek większej powierzchni.

Jaki układ zabudowy kuchennej wybrać?

Następnym krokiem powinno być wybranie rozkładu szafek kuchennych i urządzeń AGD. Powinniśmy kierować się tu prawami ergonomii, które pomogą stworzyć wnętrze komfortowe i funkcjonalne. Możliwość rozplanowania mebli jest uzależniona od metrażu i kształtu wnętrza. Ważne są także otwory okienne i drzwiowe. Wybierając układ szafek kuchennych, warto pamiętać o zasadzie trójkąta roboczego. Jego wierzchołki stanowią lodówka, zlewozmywak i płyta grzewcza. Urządzanie kuchni według tej zasady zaprocentuje efektywną i ekspresową pracą.

Układ na planie litery U czy raczej układ pojedynczy?

Sprawdzonych jest wiele rozwiązań aranżacyjnych, które możemy wybrać do naszego domu uwzględniając niezależne od nas niedogodności. Jeśli mieszkamy na małej przestrzeni, lepiej będzie zdecydować się na tę drugą opcję, czyli open space. Niestety taki układ nie należy do wybitnie komfortowych. Znacznie korzystniejsze rozwiązanie stanowi układ jednorzędowy z wyspą kuchenną, na której można umieścić zlew i płytę grzewczą, co znacznie poprawi ergonomię.

W sytuacji, gdy wybierzemy urządzanie kuchni w układzie dwurzędowym, uzyskamy dużą użyteczność. Gwarantuje on idealną ergonomię i dobrze się odnajduje również w pomieszczeniach niewielkich. Bardzo łatwo daje się tu zastosować trójkąt roboczy. Z kolei, gdy zależy nam na większej kuchni, najlepiej zaprojektować ją na planie litery L, G lub U.

Więcej przeczytasz na stronie: https://cowkuchni.pl/