Wycieczka w góry? Zadbaj o odpowiednie buty

Wycieczki w góry niosą za sobą wiele zalet. Można odpocząć na łonie natury, poobcować z przyrodą, a przede wszystkim odetchnąć świeżym powietrzem. Jest to także doskonały sposób, by zadbać o swoją kondycję. Podczas pobytu można przecież wybrać się na spacer górskimi ścieżkami. By móc w pełni zachwycać się urokami przyrody należy odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Przede wszystkim zadbajcie o właściwe obuwie.

Jakie buty będą odpowiednie?

Idealne na takie wyprawy będą wodoodporne i solidne buty trekkingowe. Oczywiście muszą być dopasowane rozmiarem do stopy. Unikniecie dzięki temu odcisków i będziecie mieli zapewnioną stabilizację. Istotna przy wyborze obuwia w góry jest także pora roku. Jeżeli wybieracie się w okresie letnim możecie śmiało wziąć ze sobą trapery lub buty z niskim trekkingiem. Zapomnijcie o nich jednak, udając się w góry zimą lub w deszczowe dni. Wtedy konieczne będzie obuwie z wysokim trekkingiem. Zapewni on stabilizację kostki. Będąc w górach lepiej unikać urazów. Sprawdzając ofertę amerykańskiej marki The North Face znajdziecie odpowiednie buty trekkingowe zarówno na słoneczne, jak i deszczowe lub śnieżne dni.

Letnie wycieczki górskie a obuwie

Wybierając się na spacer po mieście, nie przywiązujecie zbytnio uwagi do tego, co zakładacie na stopy. Wtedy musi być przede wszystkim przewiewnie. Odparzona stopa nie jest niczym miłym. Sytuacja nabiera innego kształtu, gdy zamierzacie spędzić czas w górach. Tam przede wszystkim powinniście skupić się na bezpieczeństwie. Wybierając się na wędrówkę po szlakach, koniecznie zabierzcie ze sobą obuwie, które gwarantuje przyczepność. Ich podeszwy powinny zostać wykonane z dobrej jakości gumy. Górskie ścieżki nawet latem potrafią być niebezpieczne. Istotne jest podczas wyboru obuwia, by chroniło ono kostkę. Odpowiednia stabilizacja to brak skręceń w trakcie wycieczki. Pamiętajcie także o oddychalności i wodoodporności. Tutaj warto się zastanowić, co jest dla Was ważniejsze. Jeżeli stawiacie na cyrkulację powietrza, możecie wybrać obuwie bez membrany. Te, które ją posiadają, nie będą przewiewne, ale zapewnią Wam suche stopy.

Obuwie odpowiednie do zimowych wycieczek górskich

Buty zimowe, które miałyby służyć Wam na szlaku powinny spełniać te same kryteria, co obuwie letnie. W tym wypadku koniecznie! musicie wybrać te, które posiadają wysoką cholewę. Bardzo ważne przy wyborze odpowiednich butów jest to, by chroniły Wasze stopy przed niskimi temperaturami i wilgocią. Koniecznie muszą one mieć membranę, która uniemożliwi im przemoknięcie, ale zapewni cyrkulację powietrza. W przypadku butów zimowych nie możecie pozwolić sobie na zwykłą ich przyczepność. Ich podeszwy powinny być wykonane ze specjalnej gumy oraz posiadać odpowiedni bieżnik. Unikniecie dzięki temu wypadków na śliskim podłożu. Warto także ubezpieczyć takie obuwie w raki lub raczki na wypadek lodu na szlaku.

Niezależnie od tego, kiedy wybieracie się w góry, pamiętajcie o odpowiednim obuwiu. Dzięki temu wędrówki po szlakach będą miłym, a nie bolesnym wspomnieniem. Obuwie marki The North Face z pewnością Wam w tym pomoże.