zawory elektromagnetyczne

Zawór elektromagnetyczny to urządzenie elektromechaniczne w układzie hydraulicznym, wykorzystujące prąd elektryczny do wytworzenia pola magnetycznego. W następstwie uruchomiona zostaje cewka elektromagnetyczna, odpowiadająca za kontrolę otwarcie przepływu cieczy w zaworze.

Istotną kwestią jest rozróżnienie zaworu elektromagnetycznego i zaworu sterowanego elektronicznie

Ten drugi ma elektroniczny system sterowania, który można oddzielić od samego korpusu zaworu. Zawór elektromagnetyczny zaś tworzy jedną całość, nie ma opcji oddzielenia siłownika od korpusu zaworu. Jest on również zwykle bardziej kompaktowy niż zawór sterowany elektronicznie.

Jak wybrać właściwy odpowiedni zawór elektromagnetyczny?

Na początku należałoby określić rodzaj cieczy, z którą będzie stosowany. Bezsprzecznie zawory elektromagnetyczne dedykowane są dla cieczy pozbawionych ciał stałych, czyli na przykład: wody, oleju, produktów ropopochodnych, pary, sprężonego powietrza czy cieczy termicznych. Jest to bardzo istotna informacja do określenia z jakich materiałów może zostać wykonany taki zawór. Zdecydowana część zaworów elektromagnetycznych wytwarzana jest z mosiądzu, który doskonale sprawdza się dla wody, oleju opałowego, powietrza czy gazu obojętnego. Część zaworów przeznaczonych dla cieczy i gazów korozyjnych oraz płynów spożywczych tworzona jest ze stali nierdzewnej, zaś te wykorzystywane w przemyśle spożywczym i chemicznym wykonane są z tworzywa sztucznego. W celu redukcji ryzyka awarii zaworu z powodu ciał stałych, nazywanych też zanieczyszczeniami, zaleca się zamontowanie filtra przed zaworem elektromagnetycznym.

Zawory elektromagnetyczne mogą posiadać od dwóch do kilku kanałów

Są one zazwyczaj identyfikowane poprzez użycie dwóch liczb. Jedna z nich określa ilość kanałów, druga natomiast ilość pozycji. Przykładowo, zawór elektromagnetyczny 3/2 posiada trzy kanały i dwie pozycje. Spora część zaworów działa na zasadzie włącz lub wyłącz co oznacza pozycje otwartą, lub zamkniętą. Część może być projektowana w ten sposób, by zawory działały proporcjonalnie do prądy czy napięcia zasilania.

Zależnie od zastosowania jak i w celu jak zoptymalizowania czasu załączania zaworu, istnieje możliwość wyboru pomiędzy zaworami elektromagnetycznymi normalnie zamkniętymi, które otwierają się po podłączeniu do zasilania, a zaworami elektromagnetycznymi normalnie otwartymi, które z kolei zamykają się po podłączeniu do zasilania. Można wybrać również zawór elektromagnetyczny bistabilny, gdzie przepustnica zostaje w miejscu również w przypadku awarii zasilania. Ogromną zaletą takich rozwiązań jest niskie zużycie energii.