
Budujesz dom i zastanawiasz się nad wyborem rodzaju kotła grzewczego, który będzie zasilał instalację grzewczą? Zapraszamy do zapoznania się z artykułem na temat kotłów na pellet drzewny.
Nie wszędzie mamy dostęp do miejskiej lub gminnej sieci centralnego ogrzewania. Zabudowa jednorodzinna energię konieczną do ogrzania pomieszczeń, a także na potrzeby ciepłej wody użytkowej (CWU) czerpie zazwyczaj z własnych, małych kotłowni. Zasilane są one zazwyczaj węglem, ale jest alternatywa: pellet. Jest to opał może nieco mniej kaloryczny od węgla, ale mający swoje zalety. Czym jest? Pellet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem szczątki roślinne. Może to być słoma, ale pod względem kaloryczności najpopularniejszy jest pellet drzewny. Jest to paliwo ekologiczne, gdyż powstaje z odpadów, np. wiórów z tartaków, zakładów produkujących meble i innych. Pellet nie wymaga dodatkowych substancji spajających – spaja go zawarta w roślinach lignina. To też wpływa na fakt, że jest to rodzaj ekologicznego paliwa. Pod względem wpływu na środowisko zdecydowanie góruje nad węglem, nawet stosunkowo ekologicznym ekogroszkiem. Kotły na pellet są dość drogie, trzeba też mieć przestrzeń na magazynowanie opału. Niemniej jednak pellet, zwłaszcza pellet drzewny to dobra alternatywa dla węgla. Zapewnia ciepło i ciepłą wodę użytkową.
Kocioł na pellet – zasada działania
Są proste i czyste w obsłudze – kotły na pelety. Należy wiedzieć, że są wyposażone w duże zasobniki peletów, które automatyczny podajnik przenosi do palnika. Nie wymagają one obsługi każdego dnia. Pełen zasobnik, zależnie od ładowności, może wystarczyć nawet na 10-20 dni pracy kotła. Najczęściej jednak, na 4-5 dni czasu. Każdy kocioł posiada moduł sterowania wyświetlaczem, w którym należy wybrać właściwy tryb pracy i zaprogramować odpowiednie nastawy. Należy wiedzieć, że czujniki temperatury i programator pogodowy pozwalają dostosować sposób pracy kotła do warunków pogodowych i wymagań domowników. W kotłach na pelety powstaje bardzo mało popiołu, a popielnik można opróżniać raz w miesiącu. Popiół drzewny nie jest tak uciążliwy jak węglowy. Posiada postać lekkiego, jasnego pyłu, który można wykorzystać jako nawóz w ogrodzie. W kotłowni więc w prosty sposób jest zachować czystość. Kotły na pelety działają cicho, od czasu do czasu słychać jedynie delikatny turkot motoreduktora napędzającego podajnik. Warto wiedzieć, że producenci obecnie stosują rozwiązania uniemożliwiające powstanie pożaru, na przykład zapobiegające zapaleniu się peletów od cofającego się płomienia palnika.
Nowoczesny kocioł na pelety można włączyć do systemu domu inteligentnego. Sterownik z wyświetlaczem to dziś w zasadzie już standard. Urządzenie z programatorem czasowym można odpowiednio nastawić na poszczególne dni, a kotłem wyposażonym w moduł internetowy sterować zdalnie przy użyciu smartfona. Kotły posiadają czujniki potrzebne do optymalizacji pracy, ale mogą także mieć dodatkowe, poprawiające komfort użytkowników, na przykład czujnik ilości paliwa w zasobniku powiadamiający o konieczności zamówienia peletów.
Wysokiej klasy pellet dębowy
https://dobrybrykiet.pl/kontakt/blonie/
SYLUX – Leszek Humaj
ul. Kosmowska 55, Borzęcin Duży
tel. 510 260 728
dobrybrykiet@gmail.com