PRZEWODNIK PO KONSERWACJI I PIELĘGNACJI DOMÓW DREWNIANYCH

Mówi się, że nic nie może trwać wieczne. To stwierdzenie dotyczy również drewnianych konstrukcji. Domy z drewna rzeczywiście nie mogą trwać wiecznie, ale mogą być długowieczne. Jak tego dokonać? Wystarczy dostosować się do kilku prostych wskazówek.

Jak zadbać o drewniany dom?

Drewno jako materiał budowlany jest długowieczne. Żywym dowodem na to jest 800-letni drewniany kościół w Norwegii, a dom zbudowany z drewna może służyć nawet przez 200 lat. Jednak, aby ten niezwykły materiał sięgał takich liczb, trzeba odpowiednio o niego dbać. Przede wszystkim, należy zwracać szczególną uwagę na kondycję drewnianej elewacji i troszczyć się o to, żeby zawsze była w jak najlepszej kondycji. Oto kilka istotnych wskazówek dotyczących konserwacji i pielęgnacji domów z drewna:

Wskazówka #1: malowanie

Dom drewniany należy malować co najmniej raz na 3-7 lat. Oczywiście, im krótszy jest odstęp czasowy tym lepiej. Jednak w każdym z tych przypadków, to spora luka czasowa, dlatego trzeba zwracać uwagę na jakość używanej farby. Generalnie farby, w których skład wchodzi spoiwo akrylowe mają największą trwałość oraz najdłuższy odstęp pomiędzy kolejnymi malowaniami. Farby na bazie oleju wnikają głębiej w strukturę drewna, ale nie rozszerzają się i nie kurczą pod wpływem naturalnych ruchów domu – tak jak farby akrylowe. Ponadto, warto jest mieć na uwadze prostą wskazówkę: jaśniejsze kolory malowane w łagodne dni słoneczne, bez ekspozycji na intensywne światło słoneczne wytrzymają dłużej. Jeśli, jednak zauważysz, że farba zaczyna pękać lub wykazywać zużycie to nie zwlekaj. Najlepiej od razu zaplanuj ponowne malowanie.

Wskazówka #2: uszczelnianie i bejcowanie

Jeśli wolisz podkreślić naturalne piękno drewnianej struktury swojego domu, to możesz usunąć warstwę farby i zamiast niej zastosować uszczelniacz i bejcę. Wiele drewnianych domów posiada naturalnie piękną drewnianą elewację, która ma niezwykłą barwę i fakturę. Dzięki bejcy, Twój dom będzie prezentował pewien rustykalny klimat – naprawdę możesz cieszyć się wyjątkową naturalnością drewna swojego domu. Pamiętaj, że jeśli zdecydujesz się na wybór bejcy i uszczelniacza zamiast farby, to należy planować ponowne malowanie regularnie co cztery lata. Warto również wybierać produkty na bazie naturalnych, nieszkodliwych składników – na przykład olejów i wosków roślinnych.

Wskazówka #3: oczyszczanie

Chociaż możesz wybrać uszczelniacz i bejce zamiast farby, to pamiętaj, że nienależnie od tego, którą opcję wybierzesz, musisz być na bieżąco z czyszczeniem. Regularne czyszczenie drewnianej elewacji uchroni Twój dom z drewna nie tylko przed pojawieniem się przebarwień, ale również przed wilgocią i pęknięciami, które mogą występować przed sezonowymi zmianami atmosferycznymi. Aby dobrze oczyścić drewno, należy przede wszystkim zmyć brud i zanieczyszczenia (takie jak liście) za pomocą spryskiwacza z wężem. Potem, przy użyciu gąbki lub szczotki o miękkim włosiu oraz mydła należy umyć drewnianą elewację domu.

Wskazówka #4: inspekcje

Bardzo ważną kwestią jest również systematyczna obserwacja domu z drewna. W tym celu należy szukać pęknięć lub łuszczenia się uszczelniacza wokół okien i drzwi. Ponadto, należy szukać uszkodzeń spowodowanych przez owady i stosować substancje owadobójcze. Istotne jest również zwalczanie pleśni, która może pojawiać się w wilgotną pogodę. Warto zaplanować inspekcje nie tylko samego domu, ale również jego otoczenia. Dlatego, staraj się przycinać drzewa i rośliny, aby ich liście i gałęzie nie ocierały się o drewnianą elewację.