Oświetlenie schodów w domu – jak wybrać najlepsze?

Planując rozmieszczenie i wygląd schodów w domu, należy zadbać nie tylko o odpowiednią ich konstrukcję, ale również o stosowne oświetlenie. Jest to istotne głównie ze względów praktycznych, niemniej aspektów estetycznych również nie wolno pominąć.

Oświetlenie schodów – dlaczego to takie ważne?

Kwestii związanych z oświetleniem schodów nie należy zostawiać na ostatnią chwilę, gdyż zwykle wiąże się to wówczas z dodatkowymi niemałymi wydatkami. Stosowny projekt najlepiej stworzyć już na etapie planowania instalacji elektrycznej, co zdecydowanie ułatwi montaż oświetlenia. Powinno być ono przede wszystkim funkcjonalne i zapewniać bezpieczne korzystanie ze schodów po zmroku. Eksperci ze sklepu Centrum Światła radzą, aby dobrze zastanowić się nad doborem oświetlenia – tak aby stanowiło idealne dopełnienie aranżacji wnętrza.

Oświetlenie schodów – jakie są rodzaje?

Schody w domu można oświetlić na kilka sposobów. W tym zakresie wyróżnia się oświetlenie:

  • górne takie jak plafony, kinkiety oraz lampy wiszące – w tej roli doskonale sprawdzają się nowoczesne lampy Massive wyróżniające się niezwykle atrakcyjnym designem,
  • punktowe – umieszczane jest ono w stopniach schodów lub w ścianach, zapewnia bardzo interesujące efekty świetlne,
  • liniowe w formie taśm LED – takie oświetlenie cieszy się coraz większą popularnością z uwagi na wygodę stosowania, montuje się pod poręczami lub wzdłuż stopni.

Warto nadmienić, że oświetlenie punktowe i liniowe najlepiej zdaje egzamin w charakterze oświetlenia nocnego. Oczywiście nie trzeba się ograniczać do jednego rodzaju oświetlenia – można je z powodzeniem łączyć ze sobą.

Oświetlenie schodów – o czym warto pamiętać?

Oświetlenie schodów należy zaplanować tak, aby było w pełni komfortowe dla użytkowników. Włączniki powinny znajdować się na górze i dole schodów. W przypadku montażu tradycyjnych lamp wiszących trzeba brać poprawkę na konieczność wymiany żarówek – dostęp do oświetlenia nie może być utrudniony. Co się zaś tyczy barwy światła, to preferowane są cieplejsze odcienie.