
Wiele osób montując drzwi wejściowe lub wewnętrzne, zapomina o zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń. Przez to podczas ich użytkowania dochodzi do uszkodzeń mebli lub ścian. W takiej sytuacji zaleca się odbojniki do drzwi. Na jaki ich rodzaj warto się zdecydować?
Ochrona otoczenia
Odbojniki zalicza się do produktów, dzięki którym można zabezpieczyć drzwi przed zetknięciem z różnymi przedmiotami, które pozostają w ich zasięgu podczas otwierania lub zamykania. Najczęściej tego typu wyroby stosuje się przy wejściach do lokali użytkowych. Jednak czasami sprawdzą się one również w warunkach domowych. Odbojnik do drzwi jest zazwyczaj montowany w sytuacji gdy drzwi zostały zamontowane zbyt blisko futryny. Dzieje się tak na przykład w wąskich i ciasnych korytarzach. Zastosowanie odpowiedniego materiału blokującego jest nieodzowne i służy ochronie elementów znajdujących się w najbliższym otoczeniu.
Istotne zabezpieczenie
Odbojnik do drzwi będzie też potrzebny w wewnętrznych pomieszczeniach. Jego znaczenie wzrośnie jeśli w mieszkaniu dochodzi do częstych przeciągów. Stosując tego typu zabezpieczenia, uchronimy drzwi przed trzaskaniem. Taka ochrona będzie też potrzebna, gdy w domu są małe dzieci. Maluchy lubią się bawić w zamykanie i otwieranie drzwi, co może skutkować przycięciem palców. Obecnie na naszym rynku można zakupić różnego rodzaju zabezpieczenia tego typu. To sprawia, że istnieje możliwość dostosowania ich do naszych potrzeb lub specyfiki powierzchni drzwiowej. Odbojniki do drzwi różnią się od siebie budową oraz sposobem montażu. Niektóre z nich są montowane bezpośrednio w drzwiach, inne zaś są umiejscawiane w innych obszarach przestrzennych. Mogą wówczas stanowić nie tylko zabezpieczenie, ale również element dekoracyjny.
Rodzaje odbojników
Wśród odbojników znajdziemy wersje do drzwi magnetycznych. Są to produkty, które są wyposażone w magnes. Montuje się je wraz z metalową płytką w klamce. W tym przypadku odbojnik do drzwi jest montowany na ścianie, a jego zadanie polega na przytrzymaniu klamki, by drzwi nie zamknęły się samoistnie. Czasami stosuje się ogranicznik do drzwi podłogowych. Jeśli zamierzamy wmontować je w podłogę na stałe, to trzeba użyć takich produktów, które nie uszkodzą podłogi. Jeśli zaś mają być one zamontowane na wykładzinie, to lepiej zastosować elementy samoprzylepne. Stoper drzwiowy wolnostojący wyróżnia się większą wagą. Jest tak dlatego, że musi on swoim ciężarem wyhamować skrzydło drzwiowe. Ponieważ nie wymaga on montażu w podłodze lub ścianie, można go przesuwać w inne miejsca lub po prostu zlikwidować, gdyby miały w czymś przeszkadzać.