Na co zwrócić uwagę wybierając tapetę ścienną

Poszukując modnych i oryginalnych rozwiązań do aranżowanych wnętrz, wiele osób zastanawia się nad doborem takich elementów, jak tapety. Niektórzy kojarzą te dekoracje głównie z niezbyt modnymi aktualnie aranżacjami sprzed lat. Warto jednak wiedzieć, że tapetowanie pomieszczeń wraca do łask, a nowoczesne rodzaje i designy tych akcesoriów zapewniają stworzenie wyjątkowych aranżacji. Na co należy zwrócić uwagę, aby wybrane ozdoby spełniły wszystkie oczekiwania?

Jak wytapetować pokój?

Dawniej, najpopularniejszym rozwiązaniem w urządzaniu pomieszczeń, było równomierne pokrywanie tapetą wszystkich ścian. Dziś, oprócz tej opcji, często stawia się również na tapetowanie jednej powierzchni lub dwóch sąsiednich przegród. To wyjątkowo modne rozwiązanie, które doskonale sprawdza się w salonach, sypialniach oraz pokojach dzieci i młodzieży. Aby okazało się korzystnym wyborem, należy jednak odpowiednio przemyśleć dobór rodzaju i kolorystyki wszystkich elementów. Zaleca się pamiętać o tym, aby pozostałe ściany utrzymane były w tej samej kolorystyce, co ozdoba. Takie rozwiązanie zapewni spójność aranżacyjną i ochroni przed wrażeniem chaosu w pomieszczeniu. Tapety ścienne powinny posiadać również odpowiednio dopasowane wzory. Element umieszczony na jednej ścianie może posiadać pojedynczy motyw o znacznych wymiarach. Doskonale sprawdzą się tutaj fototapety z pejzażami lub zdjęciami roślin oraz zwierząt. Osoby decydujące się na ozdobienie dekoracją dwóch sąsiednich powierzchni mogą wybrać delikatne, powtarzające się motywy.

Tapeta dopasowana do wnętrza

Poszukując odpowiedniej ozdoby, zaleca się wziąć pod uwagę planowany do osiągnięcia efekt. Osoby urządzające niewielkie pomieszczenia, powinny uważać na to, aby aranżacja nie wywoływała wrażenia przytłoczenia. Pokoje o małym metrażu zaleca się utrzymywać w jasnej kolorystyce. Białe i pastelowe powierzchnie będą odbijały światło, nadając wnętrzu przestrzenności. Doskonale sprawdzą się tutaj dekoracje z połyskującymi ornamentami. Innym ciekawym pomysłem na optyczne powiększenie pokoju będzie tapeta wywołująca wrażenie głębi. Doskonale sprawdzi się tutaj fototapeta z odległym pejzażem lub przestrzenna abstrakcja. W dużych pomieszczeniach można zdecydować się na dekoracje w ciemnych i nasyconych barwach. Warto łączyć je z jaśniejszymi odcieniami na pozostałych ścianach. Decydując się na takie rozwiązania, należy jednak upewnić się, że do pokoju wpada wystarczająco dużo światła.

Mnogość wzorów dostępnych tapet umożliwia dopasowanie odpowiednich egzemplarzy do wszystkich aktualnych trendów wnętrzarskich. Ponadto bez problemu odnaleźć można designy, które spodobają się dzieciom i młodzieży. Szczególną popularnością cieszą się dekoracje w stonowanych barwach, motywy roślinne i geometryczne. Odpowiednio dopasowana tapeta z pewnością okaże się korzystnym wyborem.