Masz małe mieszkanie? Sprawdź jak możesz zaoszczędzić dużo miejsca

Bolączką wielu osób jest niewielki metraż mieszkania, co wiąże się z wieloma oznaczeniami aranżacyjnymi. Na szczęście jest wiele sprawdzonych sposobów na wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni i jej optyczne powiększenie. Małe mieszkanie może być funkcjonalne, wygodne i przytulne, wystarczy zadbać o kwestię ergonomii, wykorzystać sprytnie dostępną przestrzeń. W sprzedaży znajduje się też szereg pomocnych rozwiązań w postaci mebli i akcesoriów

 

Mieszkania o ograniczonym metrażu? Jest na to kilka rozwiązań

 

W małym mieszkaniu wspaniale sprawdzają się meble na wymiar, dzięki którym można wykorzystać w pełni każdy centymetr wolnej przestrzeni i jednocześnie stworzyć unikalną aranżację. Meble na zamówienie będą dopasowane do indywidualnych potrzeb, oczekiwań i preferencji użytkowników. Warto zdecydować się na składane stoły i wysuwane blaty – po złożeniu nie będą zajmować niepotrzebnie miejsca. Producenci mebli oferują wiele innowacyjnych rozwiązań przeznaczonych dla małych wnętrz – przykładem będzie chociażby stolik montowany do ściany, który po złożeniu staje się obrazem. 

 

Świetną opcją w przypadku niewielkiego mieszkania jest zawieszanie półek pod sufitem, zwiększając w ten sposób ilość dostępnego miejsca na przechowywanie różnych remontów, bez konieczności zagracania podłogi. Takie schowki idealnie nadają się na rzadko używane rzeczy lub te mające być poza zasięgiem dzieci. Równie dobrym rozwiązaniem będą podwieszane stoliki, półki czy nawet doniczki, co pozwoli na zaoszczędzenie miejsca na blatach. 

 

W przypadku małego mieszkania wszelkie zabrudzenia są mocno widoczne, dlatego ważne jest regularne sprzątanie. Na szczęście przy niewielkiej powierzchni nie stanowi to większego wyzwania. Można jednak ułatwić sobie życie jeszcze bardziej, inwestując w automatyczny odkurzacz bezprzewodowy Xiaomi – wystarczy zaprogramować jego pracę zgodnie ze swoimi oczekiwaniami i gotowe – będzie włączać się samoczynnie, a po zakończeniu cyklu sprzątania, wróci do stacji dokującej. Nie zajmuje wiele miejsca, a jest z niego mnóstwo pożytku.

Co można jeszcze zrobić, aby mieć więcej miejsca w mieszkaniu?

 

Jako że klasyczne drzwi zajmują niepotrzebnie sporo miejsca po otwarciu, warto zdecydować się na modele przesuwane – pozwala to na swobodne zorganizowanie przestrzeni wokół framugi, bez obawy o niemożność otwarcia drzwi. Składane może być także łóżko, jeśli nie ma miejsca na tradycyjne łoże sypialniane. Godne polecenia są także półki narożne, dzięki czemu można wykorzystać wszystkie kąty, zyskując dodatkową powierzchnię na przechowywanie różnych rzeczy. Przyda się także tablica perforowana do lepszej organizacji rzeczy biurowych czy kuchennych. 

 

Kanapa z pojemnikiem na pościel to nie jedyne rozwiązanie na dodatkową przestrzeń do przechowywania. Świetnie sprawdzi się łóżko na wysokich nogach, pod którym znajdą się kosze czy pojemniki do przechowywania. Można też kupić mebel z wbudowanymi schowkami. Z kolei w małej łazience zyska się dodatkowe miejsce na kosmetyk dzięki zamontowaniu na wewnętrznej stronie drzwiczek szafek pojemniki. Godne polecenia będą też w domu podesty, wewnątrz których znajdą się wysuwane szuflady.