Klatka dla gryzonia - rozmiary, wyposażenie, pielęgnacja

Posiadanie zwierzaka wiąże się nie tylko z samymi przyjemnościami. Pupil powinien być odpowiednio traktowany, jak również musi mieć stworzone odpowiednie warunki życia. Aby móc hodować malutkie zwierzątko domowe, należy liczyć się również z wieloma obowiązkami. Jednym z nich jest przygotowanie domku naszego zwierzątka. Jak wybrać odpowiednią klatkę dla chomika? Co powinno się w niej znaleźć? Gdzie ją umiejscowić? Co powinieneś wiedzieć przed przygarnięciem małego żyjątka?

Klatka dla chomika – jak dopasować jej rozmiar?

Najważniejszym aspektem stworzenia odpowiednich warunków chomikom, szynszylom, myszkom, królikom czy świnkom morskim jest dobranie odpowiedniej wielkości domku.
Rozmiar klatki powinna być uzależniona od wielkości rasy i samego osobnika. Ustalone, uśrednione normy wynoszą odpowiednio:

  • rasy małe – zwierzątka do 2,5 kg – klatka o wymiarach – 28x45x38cm,
  • rasy średnie do 4 kg – 32x60x38,
  • rasy duże do 6 kg – 43x70x45

Klatka dla chomika to pomieszczenie, które nie powinno być mniejsze niż 40×60 u ich podstawy. Większe odmiany gryzoni powinny mieć zapewnione więcej miejsca.

Konstrukcja i wyposażenie klatki

Samo mieszkanko powinno być odpowiednio zbudowane. Tworzywo produktu powinno być bezpieczne zarówno dla człowieka, ja i jego pupila. Dolna kuweta powinna być wykonana z plastiku, który łatwo można czyścić i pielęgnować. Ściany i górna powierzchnia może być utworzona z metalowych prętów, szkła lub innego przepuszczającego światło materiału.

Klatki dla chomika powinny również być odpowiednio wyposażone. W ich wnętrzu powinny znajdować się podstawowe elementy, służące do jedzenia i picia. Każdy właściciel powinien zadbać o dopasowane poidełko oraz miseczkę na pożywienie. Warto także umieścić w niej domek, który będzie schronieniem małego gryzonia, oraz różnego rodzaju zabawki. Dno klatki powinno być wyścielone miękkim, ciepłym tworzywem w postaci wiór i innych naturalnych ścinków. Te same aspekty powinniśmy wziąć pod uwagę, kiedy interesuje nas klatka dla chomika syryjskiego, czy też klatka dla myszy.

Klatka dla szynszyla, królika czy świnki morskiej musi być odpowiednio większa jak również elementy w niej znajdujące się dospawane do potrzeb pupila.  Tego rodzaju klatki powinny także posiadać uchwyt i otwierane drzwiczki, Umożliwią one przenoszenie mieszkanka, czyszczenie go czy bezpieczne wyjmowanie zwierzaka na wolność. Nowoczesne i bardziej skomplikowane klatki posiadają wielopoziomową konstrukcję. Taka budowa ułatwia również czyszczenie dolnej przestrzeni.

Jak pielęgnować tego rodzaju schronienie?

Domek gryzonia należy także odpowiednio pielęgnować. Najważniejszą czynnością jest czyszczenie klatki z odchodów oraz resztek jedzenia. Dno należy dokładnie umyć – bez używania szkodliwych lub drażniących detergentów. Wyłożyć świeżym tworzywem i umieścić czyste akcesoria. Klatka powinna być umieszczona w miejscu z dostępem do światła i świeżego powietrza.