Jak ubrać dziecko na wycieczkę w góry?

Wakacje to doskonały czas na spędzenie ich wspólnie ze swoim dzieckiem w górach, gdzie nie brakuje atrakcji. Zamiast wylegiwania się na plaży, zdecydowanie lepiej będzie aktywnie wypocząć, podziwiając górskie widoki i pokonując kolejne szczyty. Nie ma problemu z dobraniem właściwego szlaku do wieku i możliwości swojego podopiecznego. Można mieć pewność co do tego, że dziecko będzie zachwycone wycieczką w góry i miło ją wspominać przez kolejne miesiące.

Jakie wybrać obuwie na wycieczkę w góry?

Decydując się na wyjazd w góry z dzieckiem, trzeba się najpierw do tego odpowiednio przygotować. Dobra organizacja to klucz do sukcesu, jeśli wycieczka ma być udana. Podstawą będzie odpowiedni ubiór i obuwie, które należy dobrać od pory roku i aktualnych warunków atmosferycznych. Zawsze powinno się sprawdzić prognozę pogody, aby wiedzieć, co założyć w dni, które spędzi się na górskich stokach. Duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo poruszania się po nierównym terenie ma dobór właściwego obuwia. Niezależnie od tego czy wybiera się buty chłopięce czy dziewczęce, trzeba zadbać o solidną podeszwę. Walory estetyczne powinny być kwestią drugorzędną, najważniejsza jest wygoda i dobra amortyzacja.

Godne polecenia będą buty za kostkę, szczególnie przy wyższych górach i bardziej skomplikowanym szlaku. Znaczenie ma zarówno  bieżnik podeszwy, jak i obecność membrany. Niskie buty gorzej chronią stopę niż te wysokie, ale są lżejsze. W przypadku małych dzieci będą wystarczające. Nawet latem trzeba pamiętać o tym, aby buty miały kryte palce, bo niepozorne uderzenie o kamień może wyrządzić niepotrzebnie krzywdę. Podeszwa butów powinna być na tyle twarda aby nie było wyczuwalnych pod stopą kamieni i wyboistości, co powoduje dyskomfort. Dobrym wyborem będzie obuwie trekkingowe, nieprzemakalne, ale zapewniające stopie oddychalność.

W co ubrać dziecko w góry?

Jako że w górach pogoda bywa bardzo zmienna, zaleca się ubierać dziecko na tak zwaną cebulkę. Na pierwszą warstwę powinna składać się odzież zapewniającą odpowiednią termoregulację i odparowywanie potu. Zadaniem drugiej warstwy ubrania będzie ochrona przed chłodem, a trzecia ma zabezpieczyć przed wiatrem i wilgocią z zewnątrz. Odzieżą przylegającą do ciała będą bluzki z długim rękawem i T-shirty, najlepiej wybrać te bawełniane lub z włókna bambusowego. W zimniejsze dni przyda się sweter czy bluza dresowa z kapturem. Strzałem w dziesiątkę jest odzież polarowa – miękka, lekka, szybkoschnąca i ciepła. Nie może zabraknąć odpowiedniej kurtki w góry, która zabezpieczy przed wiatrem, chłodem i deszczem.

Dobre okrycie wierzchnie dla dziecka powinno być lekkie, wykonane z oddychających materiałów, nie może krępować ruchów. Najlepiej będzie założyć dziecku kurtkę softshell, a przeciwdeszczową zapakować do plecaka. Potrzebne jest też nakrycie na głowę, dostosowane do pory roku – zawsze powinno się mieć pod ręką czapkę bawełnianą lub z mikrofibry. Dzieciom zaleca się ubierać w góry lekkie, oddychające i szybkoschnące spodnie, które zapewnią wygodę. Najlepszym wyborem okazują się modele trekkingowe, które są dodatkowo obszyte na kolanach wytrzymałym materiałem.