E pit- czyli rozliczenie podatkowe w najwygodniejszej formie

Zeznanie podatkowe jeszcze niedawno kojarzyło się z koniecznością spędzania w urzędzie skarbowym wielu godzin. Taki obowiązek powtarza się co rok i co roku może być powodem stresu dla wielu osób. Problemy mogą mieć zwłaszcza te osoby, które składają pit po raz pierwszy. Jak poradzić sobie z tą czynnością szybko i bez kolejek?

Rozliczenie podatkowe bez wychodzenia z domu

Dotychczas rozliczenie podatkowe zawsze wyglądało tak samo. Trzeba było czekać na otrzymanie pitu od pracodawcy, następnie konieczne było wypełnienie odpowiedniego dla swojego stosunku pracy deklaracji, a następnie trzeba było iść ustawić się w kolejce do urzędu skarbowego. Ta ostatnia czynność mogła trwać nawet kilka godzin, ze względu na dużą ilość chętnych. Sposobem na to, by nie stać więcej w długich kolejkach jest rozliczenie się przez internet za pomocą epitu.

Jest to rozwiązanie, które pozwala na złożenie odpowiedniego wniosku przez internet. Wniosek, który trzeba będzie wysłać, można stworzyć przez internetowy program, za darmo. Taki wniosek trzeba następnie wysłać do e-urzędu. Rozwiązanie to jest proste i szybko można się zorientować jak wszystko działa. Nawet osoby, które nie poruszają się zbyt często po obszarach internetu, dzięki dostępnym pomocom mogą samodzielnie przystąpić do rozliczenia podatku w ramach usługi e pit.

E pit rozwiązaniem dla każdego

Osoby, które jeszcze nigdy nie składały pitu online, nie muszą czuć się zagubione. Całą procedurę wystarczy zacząć od uzupełnienia wybranego wniosku. Dla osób pracujących na etacie na umowę o pracę czy też umowę zlecenie takim pitem będzie najprawdopodobniej PIT-37. Kiedy już otrzyma się PIT-11 od pracodawcy, który w 2022 prześle go do końca stycznia, to następnie trzeba odpowiednie dane umieścić w formularzu online. Uzupełnienie PIT-37 online zajmie jedynie kilka minut. Następnie powstały wniosek, trzeba przesłać za online, po wcześniejszym zalogowaniu się.

Zalogować do e-urzędu skarbowego można się na trzy sposoby. Jeden z nich wymaga podania swojego numeru PESEL, kolejny daty urodzenia oraz NIP, ale istnieje też możliwość zalogowania się przez login.gov.pl. Kolejną możliwość jest użycie aplikacji mObywatel, ale skorzystanie z niej wymaga wcześniej aktywacji przez profil zaufany. Taka usługa jest dostępna dla podatników od 1 lutego 2021 roku. W kolejnym roku natomiast PIT za rok 2021 będzie trzeba złożyć do 2 maja 2022 roku. Nie trudno zauważyć, że okres złożenia PITu uległ znacznemu wydłużeniu. PIT online można złożyć nie zależnie od dnia tygodnia i godziny, jest to usługa 24/7.