Z życia truckera jak nie dać się chorobie

Tryb pracy kierowców ciężarówek sprzyja powstawaniu schorzeń ortopedycznych i chorób cywilizacyjnych. Długotrwałe przebywanie w jednej pozycji, ale też długotrwała rozłąka z rodziną – to wszystko sprawia problemy natury fizycznej, ale też psychologicznej. Choć nie brzmi to optymistycznie, trzeba jednak pamiętać, że nie ma sytuacji bez wyjścia.

Jeść zdrowo

Przyjęło się sądzić, że kierowca ciężarówki może zjeść zdrowo jedynie wtedy, kiedy przyjedzie do domu. Z całą pewnością, w trasie trudno o pożywny posiłek i trucker zazwyczaj musi się ratować hot-dogiem na stacji benzynowej czy kebabem. Coraz częściej jednak spotyka się już kierowców, którzy w miarę możliwości sami przyrządzają sobie skromne posiłki na kuchenkach turystycznych.
Nie jest to rozwiązanie optymalne, ale bez wątpienia takie urozmaicenie jadłospisu raz na jakiś czas może się okazać ciekawe. Warto także korzystać z każdej okazji, gdy mijany jest zajazd lub bar, w którym można zjeść nieco zdrowsze posiłki.

Aktywność fizyczna w trasie

Niektórzy śmieją się, że jedyna aktywność fizyczna truckera ma miejsce wtedy, gdy nosi on i wymienia części do tirów. Bez wątpienia, o zachowanie kondycji kierowcom ciężarówki jest trudno. Nie ma natomiast większych przeszkód w zrobieniu kilku pompek czy przysiadów na postoju. Bieganie raczej odpada, ale warto też dbać o formę w przerwach między przejazdami.
Większość kierowców tęskni za rodzinami i stara się z nimi w wolnym czasie spędzić możliwie jak najwięcej czasu. Dlaczego by jednak nie zaproponować np. wspólnej wycieczki rowerowej? Dobra forma przydaje się zresztą też w samej pracy.

Pixabay

Prawidłowa postawa za kółkiem

Pozycja siedząca sama w sobie nie jest zdrowa. Nie należy jednak jeszcze dodatkowo pogłębiać problemu. Przybranie prawidłowej postawy, bez garbienia się i krzywienia kręgosłupa pozwoli mniej męczyć się w trasie a nawet uniknąć bólu. Długotrwałe efekty będą jeszcze lepsze.
Choć truckerowi obiektywnie niełatwo dbać o swoje zdrowie, to nie ma sytuacji bez wyjścia. Aby nieco o siebie zadbać, potrzeba na początek wyłącznie dobrych chęci.

Leave a Comment