Elementy oświetlenia samochodu ciężarowego

Niezależnie od warunków drogowych oraz atmosferycznych, pojazd ciężarowy musi być w stanie pokonać wyznaczoną trasę bez żadnej kolizji czy nieplanowanych postojów. Na komfort i sprawność jazdy wpływają różne czynniki, wliczając w to poszczególne komponenty oraz akcesoria do aut ciężarowych. Dotyczy to na przykład oświetlenia, którego rodzaj zazwyczaj dedykowany jest konkretnemu modelowi tira czy ciężarówki. System oświetleniowy można jednak zmodyfikować lub wymienić, a tym samym jeszcze lepiej dostosować samochód ciężarowy do trudnych sytuacji na drodze.

Simon Robben

Oświetlenie główne

Części do tirów będące elementami oświetlania głównego, coraz częściej powstają przy zastosowaniu nowoczesnych technologii. Jednocześnie wyróżniają się zróżnicowanym wyglądem, co zapewnia autu dobrą widoczność z daleka. Kierowca może dzięki temu sprawnie porozumiewać się z pozostałymi uczestnikami ruchu drogowego, a tym samym sygnalizować im swoją obecność czy też zamiar wykonania określonych manewrów.

Reflektory dodatkowe

Uzupełnieniem oświetlenia głównego są reflektory dodatkowe. Te części do ciężarówek zazwyczaj przystosowane są do konkretnych wymagań pojazdów. Listwy LED mogą posiadać zróżnicowane kształty, dzięki czemu da się je zamontować w różnych miejscach tira, np. na dachu kabiny. W sprzedaży znaleźć można także tzw. reflektory robocze, których uruchomienie w nocy zapewnia doskonałe oświetlenie obszaru na drodze. Jego wydajność zależy przede wszystkim od miejsca, w którym zostały zamontowane reflektory robocze.

Leave a Comment