Dlaczego nie wolno lekceważyć oznak zmęczenia

Zmęczenie to najpoważniejszy wróg kierowcy ciężarówki. Chwila nieuwagi i dekoncentracji może doprowadzić do bardzo poważnych, nawet tragicznych konsekwencji. Pierwsze oznaki zmęczenia za kierownicą łatwo przeoczyć. Warto rozumieć swój organizm, zwłaszcza, że niekiedy może on alarmować kierowcę o poważniejszym problemie.

Pixabay

Długie przygotowania, nagły atak

Proces męczenia się organizmu jest długotrwały, ale pierwsze jego oznaki są na tyle subtelne, że łatwo je zignorować. Zmęczenie należy kojarzyć z dekoncentracją. Kierowca, który zauważył, że trudniej mu się skupić na drodze powinien rozważyć przyczynę takiej sytuacji.
W przepisach ruchu drogowego istnieje wiele obostrzeń, które mają zapewnić prowadzącemu ciężarówkę odpowiedni poziom wypoczynku. Tachograf, obowiązkowe przerwy, kierowca na zmianę – to wszystko działania sensowne, niemniej najlepszy nawet przepis czasem nie wytrzymuje starcia z rzeczywistością. Każdy człowiek ma inny próg tolerancji dla zmęczenia, inaczej też reaguje jego organizm. Dlatego kierowca powinien umieć odczytywać sygnały, jakie daje mu jego ciało. Przyśnięcie za kierownicą odbywa się w momencie – wtedy zazwyczaj jest już za późno na reakcję.

Uwaga na cukrzycę

Osobom, które zawodowo będą prowadzić auto, mierzy się poziom cukru. Jest to istotne, ponieważ cukrzyca to choroba wyjątkowo niebezpieczna dla kierowców – gdy jest niezdiagnozowana, może zaatakować bez ostrzeżenia i doprowadzić do zasłabnięcia. Nie trzeba tłumaczyć, jakie dalsze konsekwencje może to powodować.
Współcześnie znaleźć można rozmaite akcesoria do ciężarówek, nie ma jednak stuprocentowo skutecznego elementu, który chroniłby kierowców przed zaśnięciem za kółkiem. Warto pamiętać, że taki atak może być zwiastowany także przez inne oznaki organizmu. Zmęczony kierowca słabiej słyszy, miewa także momenty, w których np. nie kontroluje swoich dłoni i na krótką chwilę odnosi wrażenie braku kontroli nad kierownicą.
Ciężarówka to potężne narzędzie w rękach kierowcy. Co za tym idzie, musi on pamiętać, jak wielką odpowiedzialność w nich dzierży.

Leave a Comment